PSE

Krzywe zęby to nie tylko problem estetyczny, a z resztą jak dobrze wiemy poczucie estetyki to kwestia subiektywna. Niestety krzywy zgryz to bardzo poważny problem zdrowotny.

Źle ustawione zęby mogą stać się przyczyną wielu dolegliwości takich jak: bóle głowy, szumy w uszach, ból i trzaski w stawie skroniowo-żuchwowym a nawet zaburzenia równowagi. Nieprawidłowe relacje zębowe w trakcie procesu odgryzania pokarmów i żucia powodują patologiczne i szybsze ścieranie szkliwa oraz przeciążenia zgryzowe, którego skutkiem są odsłonięte szyjki zębowe lub odpryski pryzmatów szkliwnych a co za tym idzie, nadwrażliwość zębów na zimno, słodkie itp. Również wykonywane wcześniej plomby czy prace protetyczne mogą nie wytrzymywać na zębach tyle ile byśmy tego oczekiwali.

 

Kiedy więc na konsultację ortodontyczną?

Na szczęście, przy obecnym rozwoju medycyny - Zasada, że im wcześniej, tym lepiej - już nie jest do końca aktualna. Chociaż kości dziecka są plastyczne i pożądane zmiany łatwiejsze do osiągnięcia, to jednak ich charakter bywa niekiedy nietrwały. Oczywiście są wady, takie jak zwężenie szczęki, które należy leczyć jak najwcześniej ale większość defektów najlepiej leczyć w późnym uzębieniu mieszanym lub gdy wszystkie zęby są już stałe. Obecnie granica wieku w leczeniu zgryzu nie istnieje. Ortodoncja rozwija się bardzo dynamicznie – koryguje wady coraz szybciej, delikatniej, czyli bardziej biologicznie i w coraz mniej uciążliwy dla pacjenta sposób. Zatem dorośli,  pracujący intensywnie zawodowo, nawet za granicą, nie odczuwają tak trudu leczenia, zwłaszcza częstości wizyt, które w przypadku aparatów samoligaturujących (patrz oferta ortodontyczna) mogą być bardziej płynne i dostosowane do pacjenta.

Dodatkową zachętą dla aktywnych zawodowo, którzy liczą na dyskretne leczenie ortodontyczne są obecnie samoligaturujące aparaty estetyczne, które w niczym już nie ustepują technologicznie aparatom metalowym.

Zanim więc sięgniemy po kolejną tabletkę przeciwbólową lub zrezygnujemy z ulubionej potrawy z powodu nadwrażliwości zębów dowiedzmy się czy przyczyną tego nie jest nasza nieleczona wada zgryzu.

 

Photos credit  www.freedigitalphotos.net

Strona używa plików cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych Więcej informacji