PSE

MIT 3 -  "Korona  porcelanowa  to sztuczny ząb  i dotyczy osób starszych"

Bardzo często pacjent słysząc o potrzebie zrobienia koronki na zębie przeraża się twierdząc : ..”ale ja nie jestem jeszcze taka/taki stara/y  żeby mieć już koronki, przecież to sztuczne zęby” i usilnie namawiają dentystów aby „kleili i łatali” im zęby wyłącznie materiałem światłoutwardzalnym (tzw. kompozytem). I niestety bardzo często, nie jest to właściwa decyzja.

W wielu przypadkach to właśnie korona porcelanowa pozwala na  ochronę naszego zęba i właściwe zabezpieczenie go przed utratą.

Wypełnienie kompozytowe, jakie zakłada nam dentysta lecząc  zęba z próchnicy  spełnia swoją prawidłową funkcję tylko do pewnego momentu. Problem  zaczyna się,  jeśli wielkość wypełnienia zajmuje  więcej powierzchni , niż  własna tkanka zęba. Taki ząb je

st wówczas osłabiony, gdyż olbrzymie wypełnienie, które napiera na cienkie ściany zęba w pewnym momencie spowoduje ich złamanie. Jeśli takie złamanie przebiega wzdłuż korzenia, ząb jest wówczas do usunięcia. Taki sam problem dotyczy zębów martwych (leczonych kanałowo). Zęby martwe nie są odżywiane przez krew w związku z tym są bardziej kruche i podatne na złamania i pęknięcia. Aby więc taki ząb zachować jak najdłużej konieczne jest często wzmocnienie go tzw. wkładem koronowo-korzeniowym (sztyft tytanowy lub z włókna szklanego wkręcony do korzenia zęba) i założeniem na niego właśnie kor

ony porcelanowej, która chroni całego zęba od zewnątrz .

 Dzisiejsze koronki porcelanowe w dobrym gabinecie stomatologicznym nie mają nic wspólnego z koronami naszych dziadków i babć, a dostępna technologia sprawia, że nie jesteśmy w stanie odróżnić, który ząb jest porcelanowy.

Najbardziej ekskluzywne są obecnie koronki na podbudowie cyrkonowej lub pełnoceramiczne, które są białe w środku i przepuszczają światło tak jak własna tkanka zęba, w związku z tym nie różnią się w estetyce od zęba zdrowego.  

Nie bójmy się zatem koronek nawet w młodym wieku, jeśli jest takie zalecenie a chcemy ochronić i zachować nasze zęby jak najdłużej, gdyż to rozwiązanie w wielu przypadkach jest jedyną właściwą drogą.


 
 

 

MIT 4 -   "Jestem za stara/stary na leczenie ortodontyczne"

Wielu dorosłych uważa, że  leczenie ortodontyczne dotyczy głównie dzieci i młodzieży więc  nie można lubnie opłaca się  leczyć ortodontycznie jak jesteśmy już rodzicami.  

Myśląc tak jesteśmy w dużym błędzie.

Obecnie granica wieku w leczeniu ortodontycznym  nie istnieje. Najnowszymi aparatami koryguje się wady coraz szybciej, delikatniej, czyli bardziej biologicznie i w coraz mniej uciążliwy dla pacjenta sposób, bez względu na wiek.  Poza tym, przecież każdy z nas pragnie być zdrowym i wyglądać młodo jak najdłużej.  I tu, naprzeciw wychodzi nam właśnie ortodoncja.

Ortodoncja zamiast liftingu?!

 Z biegiem czasu nasz wygląd, zwłaszcza wygląd twarzy ulega zmianie. Powoli wydłuża się nos, cofają się i opadają wargi oraz skraca się dolny odcinek twarzy. Jak podają najnowsze światowe badania, nasz profil w ciągu 15 lat od okresu dojrzewania cofa się o 2-3 mm. Tworzą się wówczas zmarszczki wokół ust, które nie mają już odpowiedniego napięcia i podpory. Tak działa natura i dotyka każdego z nas.

Jednak ten proces, który postarza nasz wygląd można skorygować i to właśnie ortodontycznie.

W trakcie leczenia możemy odmłodzić nasz wygląd poprzez zmianę m.in. wysokości dolnego odcinka twarzy, położenia brody. Można już tez  poszerzyć  łuki zębowe i uwypuklić profil, w wyniku czego wygładza się okolica między ustami i nosem. To odmładza rysy twarzy, a skóra i znajdujące się pod nią tkanki mają lepszą podporę. Zmarszczki w związku z tym tworzą się też  znacznie wolniej.

Okazuje się, że dojrzali pacjenci coraz częściej wykorzystują  leczenie zgryzu uzyskując jednocześnie efekt odmładzający .

Nie powinno więc nas dziwić, że w dzisiejszych czasach zdaniem wielu specjalistów w stomatologii kluczem do zdrowia i młodości, lub jej powrotu jest przede wszystkim leczenie ortodontyczne.

 

Photos credit  www.freedigitalphotos.net

Strona używa plików cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych Więcej informacji