PSE

Nie ma wątpliwości, że leczenie z zastosowaniem podtlenku azotu nazywanego gazem rozweselającym jest idealnym rozwiązaniem dla dzieci i osób dorosłych, dla których wizyta u stomatologa wiąże się z dużym dyskomfortem lub stresem.

 

CO TO JEST PODTLENEK AZOTU?

Gaz ten został odkryty przez Josepha Priestleya w 1772 roku. W latach 90. XVIII wieku Humpry Davy przeprowadzał na sobie i swoich przyjaciołach eksperyment sprawdzający działanie gazu na organizm człowieka. Okazało się, że gaz uśmierza ból, a osoba poddana jego działaniu pozostaje świadoma. Właściwość ta została wkrótce wykorzystana głównie w zabiegach dentystycznych oraz w trakcie porodów.

Po raz pierwszy własności anestetyczne podtlenku azotu wykorzystał amerykański dentysta Horace Wells, który praktykował w Hartford w stanie Connecticut (USA)

Podtlenek azotu bardzo szybko i dobrze wchłania się z płuc do tkanek organizmu. Wykazuje niską rozpuszczalność we krwi oraz minimalny stopień metabolizowania (poniżej 0,004%), zatem po zaprzestaniu podawania jest  szybko usuwany przez płuca w postaci niezmienionej.

Gaz ten jest dopuszczony do użytku również jako dodatek do żywności. Jest doskonale rozpuszczalny w tłuszczach co wykorzystano w przemyśle spożywczym do tworzenia piany, szczególnie z bitej śmietany w sprayu. Wypełnia się nim również opakowania zawierające łatwo psujące się produkty.

 

JAK TO DZIAŁA?

Podtlenek azotu podawany jest na fotelu stomatologicznym poprzez założenie pacjentowi specjalnej maseczki na nos, co dodatkowo uwalnia pacjenta od nieprzyjemnych zapachów w gabinecie podczas leczenia. W trakcie wdychania pacjent „wchodzi” w stan rozluźnienia i odprężenia, co redukuje do zera ewentualne nieprzyjemne odczucia związane z podaniem znieczulenia miejscowego i samego zabiegu. A co najważniejsze – pacjent w tym czasie nie traci świadomości ani samokontroli i po wyjściu z gabinetu może  samodzielnie wrócić do domu.

 Także osoby mające problem z nasilonym odruchem wymiotnym odczują wielką korzyść z zastosowania leczenia w atmosferze tzw. gazu rozweselającego.

Na całym świecie leczenie z zastosowaniem podtlenku azotu jest stosowane jako najlepsza alternatywa dla silnych środków uspokajających, która pozwala zminimalizować dyskomfort i stres w gabinecie stomatologicznym.

 

 

Strona używa plików cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych Więcej informacji