PSE

Nie bez powodu posiadamy w naszej jamie ustnej komplet co najmniej 28 zębów (32 jeśli wyrosną nam zęby ósme, tzw. „mądrości”). Każdy z nich ma bowiem przypisaną własną funkcję w procesie odgryzania, ścierania i żucia czyli odpowiednią do tego budowę i wytrzymałość.

Co zatem, jeśli z jakiś powodów stracimy ząb lub kilka zębów? 

Niestety skala tego zjawiska jest w Polsce duża. Przyczyn utraty zębów jest oczywiście wiele  ale najistotniejszy problem tkwi często w mentalności pacjentów. Większa część uważa, że zęby, których nie widać są nieważne. Dbamy więc głównie o przednie zęby ze względów typowo estetycznych, lekceważąc braki zębów bocznych. A skutki braku trzonowców mogą być bardzo poważne.

Zmiany zachodzące w wyniku braku zęba lub zębów to proces powolny i często niezauważalny, dopóki nie wystąpią już poważne komplikacje, które utrudniają prawidłowe funkcjonowanie naszego narządu żucia. Należą do nich: przechylanie się zębów w stronę powstałej luki, zaniki dziąseł i odsłonięte szyjki zębowe z powodu przeciążenia zgryzowego, gdyż sąsiednie zęby musiały przejąć dodatkowy nacisk i funkcję brakującego zęba, wydłużanie się zęba przeciwstawnego w miejsce luki  a nawet   pojawienie się bóli w stawie skroniowo-żuchwowym.

Poza tym, jeśli wydaje nam się, że możemy prawidłowo żuć pokarm zębami przednimi to jesteśmy w dużym błędzie - siekacze służą do odgryzania i nie są zupełnie przystosowane do żucia. Kiedy  więc próbujemy to robić, zęby przednie ulegają szybszemu starciu, wykruszaniu się, a z czasem zbyt obciążone, skazane są na przemieszczenia, wychylenie, rozchwianie i w konsekwencji na wcześniejsze wypadnięcie. Dodatkowo też obciążamy nasz przewód pokarmowy, gdyż niewłaściwe ścieramy pokarm przed jego połknięciem.

Jak nietrudno się domyślić, odwrócenie tych zmian lub zahamowanie ich wiąże się ze znacznie większymi kosztami (nie tylko finansowymi), niż uzupełnienie braku zęba niedługo po jego utracie. Często wymagane jest już bowiem kompleksowe leczenie, łącznie z leczeniem ortodontycznym, aby móc prawidłowo ustawić poprzemieszczane i przechylone zęby tak, aby praca protetyczna była na najwyższym poziomie, jaki każdy z nas oczekuje przychodząc do gabinetu.

Na szczęście przy obecnym rozwoju stomatologii, rozwiązań dotyczących uzupełnienia braków zębowych jest bardzo wiele, dzięki czemu i koszt tych rozwiązań jest zróżnicowany i dostosowany do każdych możliwości finansowych pacjenta.

Bądźmy zatem zapobiegliwi odnośnie naszego zdrowia a także naszego portfela i podejmujmy działanie już przy utracie nawet pozornie nic nie znaczącego, jednego zęba. 

 

Photos credit  www.freedigitalphotos.net

Strona używa plików cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych Więcej informacji