PSE

Gdy dokuczają nam bóle głowy najczęściej sięgamy po środki przeciwbólowe. Gdy ból jest uporczywy i długotrwały zwracamy się o pomoc do neurologa. Co jednak zrobić gdy ten nie jest w stanie zdiagnozować lub usunąć przyczyny powstania bólu? Z pomocą przyjść nam może stomatolog !

 

  Choroba okluzyjna to schorzenie wywołane przez wadę zgryzu, niewłaściwy kontakt pomiędzy zębami szczęki i żuchwy i związane z tym dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego. Napięcia powstające podczas gryzienia przy nieprawidłowym styku zębów górnych i dolnych powodują naciąganie się struktury przytrzymującej stawy co, mimo ich elastycznych wiązań, powoduje ich nadwyrężenie. Nocą nasz organizm,  w skutek braku obciążeń związanych z funkcjonowaniem narządu żucia, stara się przywrócić właściwe ustawienia struktur wewnątrz jamy ustnej co skutkuje odczuwaniem po przebudzeniu bólu skroni, oczodołu, ucha czy nawet głowy. Jest to poważny sygnał, który może świadczyć o rozwijającej się chorobie okluzyjnej.

   Poranne bóle w okolicach skroni czy ucha to nie jedyne objawy tego shorzenia.  Większość z nich pojawia się stopniowo i mogą być trudne do zauważenia. Naszą uwagę powinno zwrócić np, uczucie zmęczenia mięśni twarzy, zaciskanie zębów na tle nerwowym (sytuacje stresowe),  nocne zgrzytanie zębami, mimo, że może ono występować niezależnie od choroby okluzyjnej, przy prawidłowym zgryzie. Nocne zgrzytanie zębami degraduje staw skroniowo-żuchwowy i ściera powierznie zębów. W zaawansowanym stadium choroby okluzyjnej zęby są wyraźnie starte, z nierównymi i przeziernymi brzegami z widocznym brakiem guzków na zębach trzonowych i wyraźnie krótszymi siekaczami.

   Ból głowy towarzyszący chorobie okluzyjnej często mylony jest z bólami migrenowymi. Wybór specjalisty ma zatem kluczowe znaczenie w jego zwalczaniu, gdyż o tyle, o ile neurolog może starać się uporać z bólami migrenowymi, o tyle nie jest w stanie pomóc pacjentowi z bólami głowy wywołanymi wadą zgryzu i dysfunkcą stawu skroniowo-żuchwowego. Podobnie w przypadku bólu w okolicy ucha; często laryngolog nie jest w stanie prawidłowo zdiagnozować przyczyny bólu tkwiącej w nieprawidłowym ułożeniu zębów w szczękach. Może to zrobić jedynie lekarz stomatolog lub ortodonta.

   Choroba okluzyjna nie jest shorzeniem popularnym czy powszechnie rozpoznawanym głównie z powodu wyboru niewłaściwego specjalisty. Mimo to dolegliwość ta - jak twierzą coraz szersze rzesze naukowców - jest problemem, z którym Europejczycy zmagaja się częściej niz z próchnicą. Jednak wczesne wykrycie shorzenia daje szansę na szybkie i nieekspensywne leczenie wady zgryzu przy użyciu metod protetycznych (wypełnienia, korony), a w niektórych przypadkach również ortodontycznych.

   Warto pamiętać, że nieleczona choroba okluzyjna ma tendencję do pogłębiania się a skutki jej rozwoju mogą być opłakane, poczynając od degradacji narządu żucia, zębów, rozwoju paradontozy, uszkodzenia uzupełnień protetycznych,  przez uporczywy i długotrwały ból (najczęsciej w okolicy skroni) głowy i uszu do powstania przewlekłych stanów stresowych i depresji włącznie. 

   Przeanalizuj objawy zanim wybierzesz się do specjalisty neurologa lub laryngologa, gdyż ból ucha lub głowy nie musi być związany w prosty  sposób z głową lub uchem, a pomóc w walce z nim może właśnie Twój stomatolog.

 

Photo credit: Michal Marcol

Strona używa plików cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych Więcej informacji