PSE

Biały, piękny uśmiech jest  bardzo cennym atutem w życiu codziennym i zawodowym. Daje pewność siebie i niewątpliwie pomaga w kontaktach międzyludzkich. Nic więc dziwnego, że w dobie rozwoju medycyny estetycznej  coraz częściej pacjenci pytają i decydują się na ten kosmetyczny zabieg.

 Przyjrzyjmy się więc bliżej temu zagadnieniu. Poznajmy główne przyczyny żółknięcia zębów i skuteczne metody ich wybielania.

Dlaczego nasze zęby żółkną?  

 Niestety, żółknięcie zębów jest procesem naturalnym. Nasze zęby ciemnieją  wraz z upływającym czasem – czyli starzeją się razem z naszym organizmem.

Oczywiście tryb naszego życia, czyli stosowanie  używek, przyjmowanie leków i brak systematycznych wizyt profilaktycznych zdecydowanie mogą przyspieszyć ten proces. Wówczas żółknięcie zębów (określane w stomatologii  jako przebarwienie) następuje w efekcie odkładania się na szkliwie zębowym osadów i barwników różnego pochodzenia, które zmieniają jego kolor.

Powstałe przebarwienia związane z przyczynami ich wystąpienia możemy podzielić na dwie grupy:

I. Przebarwienia wywołane czynnikami wewnętrznymi:

  - leki, środki chemiczne, antybiotyki,

  - pierwotne uszkodzenia szkliwa,

  -ścieranie szkliwa,

  -choroby zębów z dzieciństwa

II.Przebarwienia wywołane czynnikami zewnętrznymi:

  -stosowanie głównie używek ( palenie papierosów , picie duże ilości  kawy czy herbaty)

 

Przebarwienia mogą mieć także dwojaki charakter:

- powierzchniowy, który dotyczy wyłącznie szkliwa i te przebarwienia są łatwe do usunięcia. Wystarczy systematycznie (min co 6 m-cy) profesjonalnie oczyszczać zęby w gabinecie skalerem  i piaskarką  (tzw. wizyta higieniczna)

- przebarwienia głębokie, które dotyczą zębiny (tkanki pod szkliwem), która to tkanka – jej barwa, rzeczywiście decyduje o kolorze i odcieniu naszych zębów. I w tym przypadku jedynym rozwiązaniem jest profesjonalne wybielenie zębów w gabinecie dentystycznym.

 

Skuteczne metody wybielania zębów

Obecny rynek oferuje nam szereg produktów do tzw. wybielania zębów w domu (pasty do zębów, płyny, gumy do żucia, paski żelowe). Jednak musimy wiedzieć, że ze względu na swoją powszechną dostępność i brak kontroli specjalistów, nie zawierają one środków działających na tkankę odpowiedzialną za kolor zęba, czyli zębinę, ale głównie pomagają pozbyć się osadów i przebarwień na szkliwie i to z różną skutecznością.

Natomiast jeżeli oczekujemy skutecznego i długotrwałego efektu, jedynym sposobem jest wizyta w gabinecie i profesjonalne wybielenie zębów za pomocą specjalistycznych środków.

 

Rozróżniamy dwie główne metody profesjonalnego wybielania zębów:

- metoda nakładkowa – nazywana też szynową, nocną; polega ona na stworzeniu specjalnego żelowego odlewu dla naszej szczęki; pacjent otrzymuje specjalny żel, który aplikuje sam do wykonanych nakładek i  stosuje je na noc; pierwsze efekty widoczne są po kilku nocach a ostateczny po ok. 14 nocach; po ok. 2 tyg. pacjent pojawia się w gabinecie na wizycie kontrolnej

- metoda tzw. plazmowa –na fotelu dentystycznym, na zęby pacjenta nakłada się specjalny żel, o wysokim stężeniu i aktywuje światłem plazmowym; efekt jest natychmiastowy- sesja trwa ok. 1 godz.

Jeżeli natomiast nasze zęby są trudne do wybielenia, ze względu na głębokie przebarwienia lub mają wyjątkowo ciemną barwę, te dwie metody  można łączyć ze sobą dla wzmocnienia procesu wybielania.

Bądźmy jednak świadomi tego, że choć  wybielanie nie szkodzi naszym zębom, jest  to zawsze ingerencja w nasz organizm i zabieg ten należy powierzać specjalistom. Zanim więc  zdecydujemy się rozjaśnić nasz uśmiech, stan naszych zębów powinien ocenić przede wszystkim lekarz dentysta i to on zaleci nam najlepszą metodę oraz poinstruuje jak najdłużej zachować uzyskany efekt.

 

 

 

 

źródło: zęby-wybielanie.pl

 

Strona używa plików cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych Więcej informacji